Anasayfa > Beyoğlu Belediyesi Basın Açıklaması

Beyoğlu Belediyesi Basın Açıklaması

Riskli Alan İlanı’yla Okmeydanı,

Kentsel Dönüşüm için tanınan haklardan yararlanacak

 

Beyoğlu İlçesi sınırları içinde yer alan Okmeydanı, 50 yıllık mülkiyet sorunu yaşanan bir semtimizdir.

75 bin kişinin yaşadığı ve 5 bin 600 binanın yer aldığı Okmeydanı’nda bir türlü çözülemeyen tapu problemi, Beyoğlu Belediyesi’nin girişimleriyle çözülmüştür.

Toplam 20 bin 858 tapunun verileceği Okmeydanı’nda geçtiğimiz birkaç ay içinde 2815 adet tapu hak sahipleri tarafından alınmış olup, 11 bin 331 hak sahibi, evraklarını tamamlayarak tapu alma sürecini başlatmış, 6 bin 712 hak sahibinin ise evrak tamamlama süreci devam etmektedir.

Okmeydanı’nda hak sahiplerinin tümünün tapu almalarıyla ilgili önlerinde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Son derece yetersiz bir yapı stoğuna sahip olan Okmeydanı’nda hiçbir sosyal donatı alanı bulunmamaktadır.

75 bin kişinin yaşadığı semtte, arsa olmadığından dolayı sadece 2 okul yer almaktadır. Semtimizde mezarlık dışında hiç park, yeşil alan, hastane bulunmamaktadır. Gecekondulaşmanın yoğun olduğu semtimizde dar yollar hayatın akışını olumsuz etkilemektedir.

Tüm bu sorunların çözülmesi ile ilgili Okmeydanı halkı ile Beyoğlu Belediyesi arasında 200’den fazla toplantı yapılmış, bu toplantılara katılan hak sahiplerinin yüzde 94.8’i semtimizde biran önce kentsel dönüşüm yapılması talebinde bulunmuş, resmi olarak bu taleplerini belediyemize ulaştırmıştır.

Vatandaşlarımızın bu talebinin karşılanması adına Beyoğlu Belediyesi Meclisi 02.06.2014 tarih ve 48 sayılı kararıyla Okmeydanı’nın riskli alan ilan edilmesinin ilk adımını atmıştır.

Beyoğlu Belediyesi Meclisi’nde görüşmelerin ardından alınan kararla Okmeydanı’nın riskli alan ilan edilmesinin ilk adımı atılmıştır. Bundan sonra alınan bu karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecektir.

Kararın bakanlık tarafından onaylanması halinde son aşamada Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirilecektir. Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanacak ve hükme bağlanacaktır.

Beyoğlu’nun son derece önemli bir semtinde hayatı tehdit eden risklerle, deprem güvensiz evlerde yaşayan 75 bin kişinin daha iyi koşullarda yaşamaları için yapılan çalışmaların her aşaması vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır.

Yerinde dönüşüm yapılacak olan bölgede vatandaşlarımızın kira yardımı ve diğer avantajlardan yararlanabilmeleri için yasal mevzuat takip edilmektedir.

Okmeydanı’nda hak sahiplerinin dairelerine daire, dükkanlarına dükkan verilmesi, vatandaşlarımızın yeni evleri için herhangi bir ödeme yapmamaları, borçlandırılmamaları, dönüşüm prensibi olarak benimsenmiştir.

Gelinen süreç, vatandaşlarımızla birlikte 10 yıldır sürdürdüğümüz ortak çaba ve arayışın bir sonucudur.

Okmeydanı, İstanbul’un merkezindedir, Okmeydanı sakinleri de bütün vatandaşlarımız gibi sosyal donatıları olan bir çevrede güvenli evlerinde oturma hakkına sahiptir. Okmeydanı’nda bütün çabamız ve vaadimiz bu hedefi gerçekleştirmek içindir.

Beyoğlu Belediyesi Basın Açıklamasını Görmek İçin Tıklayınız.